Новини

14-07-2016

Про наслідки запису телефонної розмови розповіла адвокат АО «Спенсер і Кауфманн»

Стаття 31 Конституції України гарантує кожному громадянину таємницю телефонних розмов. Однак компанії, приватні користувачі нерідко стикаються з необхідністю записати яку-небудь розмову. Наприклад, для вирішення спору з незадоволеними клієнтами, для доказу провини несумлінного контрагента, який, зірвавши поставку, відмовляється це визнавати.

У коментарі UBR.ua, який розбирався, як правильно фіксувати дзвінки, при цьому не порушуючи закон, адвокат практики кримінального права АО «Спенсер і Кауфманн» Таміла Алексик розповіла про наслідки порушення норм закону.

Вона зазначила, що в розвиток конституційних гарантій, ст. 301, 302, 306 Цивільного кодексу встановлюють, що фізособа має право на особисте життя, таємницю листування і телефонних розмов. “Людина сама визначає можливість ознайомлення з обставинами свого особистого життя, збереження її в таємниці”, – говорить Т.Алексик.

Запис телефонної розмови може бути здійснений лише за згодою особи, яка використовує засоби комунікації, а без її відома – на підставі ухвали слідчого судді.

В іншому випадку, нагадує Т.Алексик, людина обов’язково має бути попереджена, давши згоду на фіксацію розмови з нею. Тоді його можна записувати будь-якими пристроями. Власне, тому всі великі компанії на початку бесіди з операторами колл-центрів обов’язково попереджають клієнтів про фіксацію, – нагадує видання.

Кримінальна відповідальність настає за статтею 163 Кримінального кодексу України – порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної / іншої кореспонденції, що передається засобами зв’язку або через комп’ютер.

“За це передбачений штраф в 50-100 неоподатковуваних податком мінімумів (850-1700 грн.), Виправні роботи до 2 років або ув’язнення до 3 років. Повторне або тяжке порушення, наприклад, прослушка високопоставленого державного діяча, загрожує терміном від 3 до 7 років “, – зазначає Т.Алексик.

Обтяжуючою обставиною вважається використання спеціального обладнання для запису телефонної розмови. “Тут передбачений штраф в 500-1000 неоподатковуваних мінімумів або ув’язнення терміном до трьох років. Повторні дії / нанесення істотної шкоди потерпілому загрожуюють тюремним ув’язненням на термін до 5 років”, – уточнила Таміла.

Усі новини