Новини

14-04-2016

Доповнення ст. 178 ПК переліком витрат може усунути неоднозначне розуміння правил обчислення фінрезультату, – М.Томаш, радник АО «Спенсер і Кауфманн»

Народні депутати пропонують внести зміни до статті 178 Податкового кодексу, доповнивши пункт 178.3 цієї статті переліком витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичними особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Відповідний законопроект №4372 «Про внесення зміни до статті 178 Податкового кодексу України (щодо витрат фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність)» виданню «Юридична практика» прокоментувала радник з податків АО «Спенсер і Кауфманн» Марина Томаш:

– Доповнення ст. 178 Податкового кодексу переліком витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичними особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, може усунути неоднозначне розуміння платниками податків і контролюючими органами правил обчислення фінансового результату діяльності фізосіб, який береться до уваги при оподаткуванні.

Справа в тому, що відповідно до чинної редакції ст. 178 ПК оподатковуваним доходом самозайнятих осіб вважається різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності. При цьому основним критерієм для обґрунтування витрат, що зменшують дохід самозайнятих осіб, є належність таких витрат і їх необхідність для провадження незалежної професійної діяльності.

Звісно, що цей критерій залишає надмірно широкий розсуд для податкових органів в процесі ухвалення рішення, що відносити на витрати, а що ні. Це призводило до суперечок між платниками податків і контролюючими органами.

Існуючі узагальнюючі податкові консультації, якими визначені витрати, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування податком на доходи (затверджені наказом ДПСУ від 24.12.2012 № 1185, наказами Міндоходів від 30.12.2013 №877 та від 30.12.2013 №885), не можна вважати достатніми. По-перше, вони стосуються лише трьох видів діяльності: арбітражних керуючих, адвокатів і приватних нотаріусів. По-друге, витрат у звичайній діяльності самозайнятої особи, може бути значно більше.

Усі новини